Techniki nadruku

Sitodruk bezpośredni farbami plastizolowymi

zastosowanie: koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek to najpopularniejsza z metod nadruków na koszulkach . Wydruk jest tworzony przez przetłaczanie farby na podłoże przez specjalnie wcześniej przegotowane szablony, nazywane matrycami czy też sitami. Przy tej metodzie każdy kolor nakładany jest na oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielną matryca. Przygotowanie matrycy polega na przygotowaniu kliszy drukarskiej , a następnie metodą naświetlania naciągniętej na siatkę światłoczułej emulsji. Do każdego koloru nadruku jest potrzebna oddzielna matryca. Koszt nadruku sitodrukiem jest uzależniony od ilości kolorów zawartych w nadruków, jest to bardzo odczuwalne przez koszt matryc, Do sitodruku na koszulkach używamy głównie farb plastizolowych, dających charakterystyczny efekt elastycznego gumowego nadruku o żywych kolorach przy dużym kryciu.

Sitodruk bezpośredni farbami wodnymi

zastosowanie: jasne koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek itp. Tak jak przy każdej metodzie druku sitodrukowego musimy przygotować matryce drukarskie. Według zasady: jedna matryca na jeden kolor nadruku. Farby wodne zazwyczaj używamy do jasnych materiałów, ponieważ są to farby transparentne i odwzorowują kolory przy druku na jasnych podłożach. Na ciemnych kolorach i bawełnianym podłożu można użyć tych farb z wywabem, czyli najpierw kładziemy wywab, który usuwa z materiału ciemny barwnik, dając podkład pod transparentne farby wodne. Druk farbami wodnymi daje bardzo miękki i nieodczuwalny efekt. Farby te barwią włókna bawełny nie dając efektu zaklejenia powierzchni. Efekt druku farbami wodnymi nie jest tak intensywny jak przy farbach plastizolowych, dając pastelowy wygląd.

SITODRUK wielokolorowy CMYK

zastosowanie: koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek itp. Tak jak przy każdej metodzie druku sitodrukowego musimy przygotować matryce drukarskie. Farby cmykowe plastizolowe i wodne. Metoda polega na druku 4 kolorów CMYK, które separując się na białym podłożu na podobnej zasadzie jak przy druku offsetowym lub zwykłej kolorowej drukarce. Farby cmykowe separują się na białym podłożu dając efekt pełno kolorowego wydruku. Farby te są transparentne więc na koszulkach innego koloru niż biały wymagają białego podkładu czyli dodatkowej matrycy i nadruku koloru. Bardzo często przy nadruku na białym podłożu również stosujemy białego podkładu dla wygładzenia podłoża nadruku, dla lepszego efektu samej separacji. Z względu na wielkość oczek w siatce sitodrukowej rozdzielczość takich nadruków jest nie jest porównywalna do wydruku z drukarki i wynosi zazwyczaj od 60 do 80 dpi.

Sitodruk transferowy
zastosowanie: koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek itp.
Metoda ta polega na druku sitodrukowym w lustrzanym odbiciu i w odwrotnej kolejności nakładania kolorów na podłożach transferowych. Wykorzystujemy do tego folię lub specjalny powlekany papier. Taki nadruk w lustrzanym odbiciu jest później przenoszony na materiał przy użyciu pras transferowych w temperaturze 160 st. C. W związku z wykorzystaniem przy tej technice pras transferowych mamy pewne ograniczenia miejsca nadruku. Musimy zachować marginesy bezpieczeństwa wynikające z konstrukcji pras. Tę technikę stosujemy nie tylko do materiałów bawełnianych, ale również sztucznych.

Wywab

zastosowanie: jasne koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek itp. Wywab to technika ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. Polega na wywabianiu barwnika z koszulek i bluz bawełnianych, przez co uzyskujemy bardzo miękki nadruk, bez użycia farb dających efekt grubej warstwy nadruku. Łączenie wywabu z farbami wodnymi, daje bardzo ciekawe i niepowtarzalne efekty. Tą technikę wykorzystujemy do materiałów ciemnych. Farby wodne są farbami transparentnymi, a wywab po reakcji z barwnikami w bawełnie nie gwarantuje nam uzyskania zadanego koloru, wynika to z różnych metod barwienia samej bawełny. Z tej przyczyny metodę tę nie wykorzystujemy do nadruków reklamowych, raczej do ekskluzywnych kolekcji projektantów, mogących sobie pozwolić na nie zawsze nieoczekiwane, efekty łączenia kolorów.

Nadruk 3D

zastosowanie: koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek itp. Nadruk 3D to technika druku sitodrukowego polegająca na nakładaniu wielu warstw farby przy zastosowaniu bardzo wysokiej matrycy. Matryce są specjalnie przygotowywane i wymagają dłuższego procesy przygotowawczego. Metoda ta pozwala na uzyskanie wysokich nadruków przy zachowaniu ostrych krawędzi, w przeciwieństwie do nadruku puchnących. Metoda ta jest często łączona z innymi płaskimi kolorami jak i technikami, pozwala to na otrzymanie ciekawych efektów. Nadruk 3D wymaga więcej czasu samego druku, większego zużycia materiałów jak i specjalnego procesu utwardzania tak wysokiej warstwy farby. To wszystko wpływa na jego koszt, jednak efekt jest niecodzienny.

folia flex
zastosowanie: wszystkie materiały bawełniane jak i sztuczne. Nadruk folią flex jest zazwyczaj wykorzystywana do małych nakładów, np. personalizacji nadruków, nazwiska, numery. Technika ta nie wymaga przygotowania drogich matryc więc koszt takiej przygotowalni odchodzi od kosztu nadruku. Folię flex wycinamy ploterowo, co pozwala na wykonanie pojedynczych nakładów, zmiany ich wielkości i wyboru koloru. Do tej techniki wymagana jest grafika w formacie grafiki wektorowej (tzw. Krzywych). Wynika to z faktu, iż ploter tnący czyta wyłącznie taki format. Przy tej technice mamy również ograniczone kolory, folie mają zadane kolory i nie możemy ich mieszać np. pod pantone. Jesteśmy także ograniczeni wielkościami elementów zawartych w druku, zbyt małe elementy nie dają się wyrwać. W foliach możemy uzyskać różne efekty specjalne, talie jak flok, brokat, odblask, występują folie metaliczne i hologramowe.

sublimacja

zastosowanie: koszulki i bluzy wykonane wyłącznie z białego poliedtru. Sublimacja to technika polegająca na przenoszeniu nadruków wykonanych na drukarkach z tuszem sublimacyjnych na wyłącznie biały materiał wykonany z poliestru. Rozdzielczość takiego nadruku jest zgodna z drukarką atramentową więc bardzo wysoka. Nadruki przenosi się pod prasami transferowymi więc miejsce nadruku misi mieć możliwość zamknięcia prasy z zachowaniem marginesu od suwaków, guzików czy wysokich szwów. Dlatego tez lepsze efekty uzyskuje się na wykrojach jeszcze przed zszyciem odzieży. Dużym ograniczeniem przy tej technice jest materiał pod ten nadruk musi to być poliester i to w kolorze białym. Biały ponieważ tusz przy tej technice jest transparenty i nie wykorzystuje się żadnych podkładów. Nadruki w tej technice są miękkie i nieodczuwalne przy użytkowaniu.

haft komputerowy

Haft to technika dobrze znana i niewymagająca większych wyjaśnień. Przy hafcie potrzebujemy wykonać specjalny program który jest czytany przez hafciarkę. Program taki jest tworzony jednorazowo, w związku z tym, iż w programie jest określona ilość jak i gęstość uderzeń igły jego wielkość możemy zmieniać w granicach 10% bez większej straty jakości. Innymi słowy nadruk mały i duży z tego samego projektu graficznego wymaga dwóch oddzielnych programów. Do haftu możemy używać różnych ściegów włącznie z nadrukiem wypukłym 3D. Technik ta, tak jak każda ma pewne ograniczenia, np. rozdzielczość haftu jest uzależniona od grubości nici. Przy wyborze miejsca haftu musimy pamiętać, iż materiał musimy zamknąć w tamborku z zachowaniem marginesów od szwów uszytej odzieży, łatwiejsza sytuacja jest przy wykrojach przed zszyciem odzieży. Taka sytuacja jest np. przy długich zszytych rękawach.